praca_olsztyn

Wiele osób, które od dłuższego czasu poszukują pracy i każdego dnia wysyłają dziesiątki CV, zastanawia się, dlaczego ich aplikacje są pomijane w procesie rekrutacji. Przyczyną bardzo często jest niewłaściwie przygotowane CV.

Przeciętny rekruter na przejrzenie jednego CV poświęca kilkanaście sekund, więc nasza aplikacja musi być przede wszystkim czytelna i zawierać niezbędne informacje: imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Ważne, aby adres e-mail miał oficjalną formę np. annakowalska@poczta.pl, a nie buziaczek@poczta.pl. Nieoficjalne adresy e-mail są często powodem żartów ze strony specjalistów od HR i przyczyną odrzucenia aplikacji. Kolejną ważną kwestią, która powinna być zawarta w CV to wykształcenie. Szkoły należy podać w kolejności od ostatniej ukończonej. Ważne jest, aby zaznaczyć jaki profil czy kierunek na studiach został zakończony i w jakich latach trwała edukacja w poszczególnych szkołach czy uczelniach.

Doświadczenie to następny etap budowania idealnego CV. Tutaj należy wymienić miejsca zatrudnienia oraz wszystkie staże i praktyki. Wyszczególnić należy nazwę firmy, przepracowany okres oraz nazwę stanowiska. Umiejętności takie obsługa konkretnych programów czy prawo jazdy są bardzo doceniane przez pracodawców, dlatego nie wolno ich pomijać. Warto wymienić nawet te umiejętności, które nie mają powiązania z danym stanowiskiem. Korzystnie będzie również wymienić ukończone kursy i zdobyte dyplomy. Zainteresowania są tak samo ważne jak doświadczenie czy wykształcenie. To na ich podstawie, pracodawca może ocenić, czy ma do czynienia z człowiekiem z pasją, czy też nie. Ważne jest, aby wszystko co zostanie w CV napisane było prawdziwe. Pracodawca w każdej chwili może sprawdzić znajomość języków obcych, obsługi programów czy może zweryfikować wiedzę na temat zainteresowań wypisanych w życiorysie.

Dobre CV to pierwszy krok do pracy. Należy unikać ozdobników czy kwiecistych sformułowań. Bardzo ważne jest, aby życiorys zawierał aktualne zdjęcie osoby, która pracy poszukuje. Najlepiej, kiedy zdjęcie jest oficjalne, bo fotki z imprezy czy plaży nie są pożądane. Idealne CV nie tylko jest prawidłowo napisane, ale jeszcze się wyróżnia spośród innych, bo tylko w taki sposób może ono zostać wyłonione w procesie rekrutacji. Inwencja twórcza jest tu trochę ograniczona, bo jednak CV powinno trzymać się pewnych prawideł, z drugiej strony, zawsze warto próbować wprowadzić innowacje, które przykują uwagę specjalisty ds. rekrutacji.

Oto dziesięć błędów popełnianych w CV

  1. Częstym błędem jest zapisywanie swoje CV w formacie, którego nie da się otworzyć lub też podawanie nieadekwatnej nazwy jak na przykład CV Kasiulki.doc.
  2. Dołączenie niepoprawnego zdjęcia np. zdjęcia z kilkoma osobami, w nieodpowiednim stroju (bikini czy hawajska koszula), zdjęcie imprezowe czy z wyjazdu turystycznego. Często zdarzają się także zdjęcia przeretuszowne.
  3. Podawanie wieku szczegółowych informacji o członkach rodziny, a także podawanie dziwnie brzmiącego adresu e-mail np. uroczego, dowcipnego czy szokującego. Adres e-mail powinien wyglądać profesjonalnie.
  4. Brak zachowania chronologii (obowiązuje odwrócona chronologia, czyli od ostatniej aktywności do wcześniejszych.
  5. Podawanie w rubryce „wykształcenie” szkół, których się nie ukończyło, a także zapis nieformalny lub kolokwialny nazw szkół np. ogólniak, zawodówka.
  6. Podawanie niepotrzebnych, zbędnych informacji takich jak pełny adres firmy czy szkoły.
  7. Literówki w nazwie firm, miast i krajów.
  8. Niejasne określenie swoich umiejętności lub podawanie umiejętności, których nie posiadamy.
  9. Dodanie ogólnych zainteresowań.
  10. Zapominanie o klauzuli dot. przetwarzania danych osobowych.

Dowiedź się, co zrobić, aby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej
Sprawdź jak napisać list motywacyjny