a699942a

Praca w urzędzie państwowym to dla wielu marzenie. Stabilna posada, trzynasta pensja, stałe godziny pracy, faktycznie, okazują się być atrakcyjne. Większość osób nie ma pojęcia jak szukać pracy w administracji państwowej, a nie jest to wcale takie trudne.

Oferty zatrudnienia, zgodnie z ustawą, publikowane są w Biuletynach Informacji Publicznej. Ponadto, w siedzibie urzędów również takie informacje można uzyskać, śledząc uważnie tablice informacyjne. Warto tez wiedzieć, że samorządy, poszukując pracowników, umieszczając ogłoszenia na popularnych portalach internetowych, jak również w prasie.

Jeżeli już znajdziemy odpowiednie dla siebie ogłoszenie, musimy wiedzieć, że złożenie cv oraz listu motywacyjnego nie jest wystarczające. Tu, konieczny jest cały komplet dokumentów: kopie świadectw potwierdzających wykształcenie, świadectwa pracy, oświadczenia o niekaralności czy dokumenty potwierdzające nasze umiejętności. Kiedy nasza aplikacja pomyślnie przejdzie przez pierwszy etap rekrutacji, zaproszeni zostaniemy na rozmowę kwalifikacyjną. Niektóre urzędy, dodatkowo, organizują egzaminy i to dopiero na podstawie ich wyników, rekrutowani są kandydaci do następnego etatu. Zatrudnianie pracowników na stanowiskach urzędniczych regulowane jest przez pragmatykę, czyli odpowiednie przepisy prawa. Z reguły, rekrutacja jest jawna, wolna oraz konkurencyjna. Ogłoszenia o wolnych stanowiskach pracy muszą być publikowane przez minimum dziesięć dni w Biuletynie Informacji Publicznej. Urzędy państwowe, rekrutując nowych, pracowników, nie korzystają z usług head hunterów, zadanie to należy do kierownika referatu, do którego odbywa się rekrutacja.

Praca w urzędzie państwowym ma wiele plusów jak i minusów. Do zalet zatrudnienia na państwowym stołku, oprócz tych już wymienionych, należą: regulowany czas pracy, różne dodatki do pensji, możliwość awansu i rozwoju zawodowego. Minusy pracy w urzędzie państwowym to biurokratyczny sposób wykonywania swoich obowiązków według procedur, ogromna odpowiedzialność czy ośmiogodzinny tryb pracy przed komputerem.

Choć dla wielu może okazać się to nudne i bez możliwości wykazania się, to jednak, jak pokazują badania GUS, o stanowisku państwowym marzy co 4 Polak. Jeżeli w danym urzędzie przez dłuższy czas nie ogłaszane są nabory na nowe stanowiska pracy, można starać się o staż ze środków urzędów pracy. Staż taki pozwoli nam zapoznać się ze specyfiką pracy w urzędzie państwowym, zyskać doświadczenie oraz zaprezentować się z dobrej strony.