tumblr

Pracownikami, którzy mogą liczyć na wiele ofert pracy są osoby zajmujące się handlem i sprzedażą, bankowością, finansami i ubezpieczeniami, telekomunikacją oraz zaawansowanymi technologiami. W trudniejszej sytuacji są osoby z branży budowlanej. Niestety w tej branży kryzys może przeciągnąć się na kolejne lata. Do tego trudno będzie znaleźć pracę prawnikom, nauczycielom oraz osobom zajmującym się turystyką i hotelarstwem.

Dodatkowo sporym powodzeniem wsród pracodawców cieszą się osoby specjalizujące się w farmacji, transporcie, logistyce. W wielu miejscach poszukiwani są także specjaliści ds. rekrutacji oraz specjaliści od nowych mediów i e-commerce.

Bezrobocie w Polsce wynosi obecnie ponad 13 %. Najgorzej sytuacja wygląda wśród absolwentów studiów wyższych, zwłaszcza kierunków humanistycznych. Z tego powodu, należy odpowiedzieć na pytanie, w jakich branżach najłatwiej znaleźć pracę.

Od wielu lat, najlepszą sytuacją cieszą się informatycy. Świat idzie do przodu, dziś każda firma, sklep czy hurtownia korzysta z zasobów cyfryzacji, dlatego informatyka jest dziś przepisem na sukces. Na pracę nie będą również narzekać filolodzy. W Polsce powstaje coraz więcej firm outsourcingowych, którzy chętnie zatrudniają osoby ze znajomością języków obcych. Za rozwojem technologii, idzie postęp cywilizacyjny. Ludzie żyją szybko, odżywiają się byle jak i wcale o siebie nie dbają, dlatego o pracę nie muszą się martwić dietetycy, fizjoterapeuci, lekarze, trenerzy personalni i instruktorzy fitness. Większość z nas, w pewnym momencie, zacznie cierpieć z powodu różnych chorób i dolegliwości, dlatego specjaliści od zdrowego stylu życia, mogą już zacierać ręce na pracę. Rozwój cywilizacyjny to również szansa dla matematyków, fizyków i absolwentów kierunków ścisłych, którzy wyznaczać będą nowe kierunku postępu.

Nie trzeba jednak być wysoko wykwalifikowanym specjalistą, aby znaleźć intratne zatrudnienie. Przez ostatnie kilkanaście lat, trwał pęd ku wykształceniu, a raczej ku dyplomom, dlatego ludzie masowo kończyli studia. Szkoły zawodowe zostały zlikwidowane, a i absolwenci techników, rezygnowali z możliwości pracy, i na jej rzecz wybierali dalszą edukację. Dlatego, dziś, brakuje wykwalifikowanych dekarzy, murarzy, operatorów betoniarek czy chociażby techników farmacji. Niektóre zawody, tj. szewc czy spawacz są już na wymarciu i jeśli sytuacja nie zmieni się, to w najbliższym czasie, usługi naprawy obuwia czy spawania na dobre znikną z polskiego sektora usług. Okazuje się, że ukończenie technikum może być doskonałym sposobem na dobrze płatną pracę.

Z konkretnym fachem w ręku nie potrzeba wcale pchać się na uniwersytet, w wielu miejscach już po szkole średniej można podjąć pracę. Ponieważ Polacy lubią dobrze wyglądać, również fryzjerzy i kosmetyczki (to wciąż zawód zdecydowanie dla kobiet) nie będą narzekać na brak zatrudnienia i zleceń. Gastronomia to kolejna branża, która, cały czas rekrutuje nowych pracowników. Jak się okazuje, w Polsce w wielu branżach wręcz brakuje wykwalifikowanych pracowników, więc może przy wyborze zawodu dla siebie, warto przeanalizować długofalowe prognozy zatrudnienia…