tumblr_mnh2m1hnS81st5lhmo1_1280List motywacyjny musi być odpowiedzią na konkretną ofertę pracy. Powinien zawierać odpowiednią budowę oraz sporą liczbę argumentów potwierdzających nasze kompetencje, umiejętności niezbędne na danym stanowisku.

List motywacyjny to taki typ dokument, który objaśnić powinien motywację składającego go kandydata na określone miejsce pracy. Jak, zatem, powinien być napisany list motywacyjny, aby pracodawcy zwrócili na niego uwagę pośród innych?

  • Po pierwsze, taki dokument nie powinien być dłuższy niż jedna strona A4. Wymagane jest, aby napisany był językiem formalnym, bez skrótów i wyrażeń potocznych.
  • List zaadresowany winien być do konkretnej osoby, jeżeli nie znamy imienia i nazwiska pracodawcy, zaadresujmy nasz dokument do instytucji.
  • Po lewej stronie, zawrzeć należy dane autora listu, czyli imię, nazwisko i aktualny adres zamieszkania.
  • Po prawej stronie, należy umieścić datę i miejsce pisania dokumentu. Tyle w temacie nagłówka.
  • Wstęp zawierać powinien krótką prezentację autora: opis wykształcenia i doświadczenia, a następnie należy przejść do wskazania czynników motywujących kandydata do wzięcia udziału w danym procesie rekrutacji.
  • Dalsza część listu motywacyjnego to zaprezentowanie swoich kwalifikacji i umiejętności, które związane są z danym stanowiskiem pracy. Oczywiście, piszemy prawdę, starając się unikać przechwałek i zbytniej koloryzacji rzeczywistości, bo jak stare powiedzenie mówi „kłamstwo ma krótkie nogi” i nawet najmniejsze upiększenie własnej kandydatury wyjdzie w późniejszym procesie rekrutacji.
  • Zakończenie listu motywacyjnego stanowić powinno krótkie podsumowanie wcześniej opisanych informacji.

Pisząc lm powinniśmy pamiętać, aby był on zgodny z oczekiwaniami pracodawcy. Jeżeli aplikujemy na stanowisko księgowego, zbędna będzie informacja, że mamy ukończony kurs barmański i że w trakcie studiów pracowaliśmy w popularnym pubie. Warto skupiać się na tych szczegółach, które mają związek z firmą i stanowiskiem pracy. Jeżeli nie mamy doświadczenia, opiszmy praktyki studenckie czy udział w ciekawych projektach. Dziś, pracodawcy rekrutują nowych pracowników za pośrednictwem Internetu.

Dlatego, wysyłając nasze dokumenty aplikacyjne, zapiszmy je w formacie .pdf. Wyglądają one o wiele bardziej profesjonalnie niż w wypadku formatu .doc czy innych tego typu. Wysyłając lm w załączniku, zadbajmy również o odpowiednią treść samej wiadomości. List motywacyjny nie może zawierać błędów, dlatego warto przed wysłaniem, przeczytać i sprawdzić go nawet kilkakrotnie.

Efektowna również może okazać się pomoc osoby trzeciej, która nie dość, że sprawdzi nam poprawność lm, to obiektywnym okiem spojrzy całokształt dokumentu.

Wstęp

Na początku listu motywacyjnego musi uwzględnić informację, na jakie stanowisko kandydujemy.

Rozwinięcie
Ta część listu to miejsce, gdzie mamy możliwość podania argumentów, dlaczego warto nas zatrudnić na danym stanowisku. Kiedy tworzymy list sięgnijmy do oferty pracy, odpowiadając na nią. Do wymogu z ogłoszenia sformułujmy stwierdzenie, które potwierdzi, że spełniamy dany wymóg. W kolejnym akapitach rozwinięcia weźmy kolejne wymogi z ogłoszenia i zestawmy go z naszym doświadczeniem. Tak oto powstanie idealny list motywacyjny.

Zakończenie

Stanowi ono podsumowanie rozwinięcia i zachętę do kontaktu.