2014_11_Life-of-Pix-free-stock-photos-coffee-work-computer-table-leeroy

Coraz większa liczba osób podejmuje swoją pierwszą pracę już w trakcie studiów. Najczęściej wynika to z pobudek finansowych. Wielu studentów, także, zdając sobie sprawę z faktu, jak trudny jest dzisiejszy rynek pracy, jeszcze w trakcie pracy stara się zdobyć cenne doświadczenie, które w przyszłości może być przepustką do lepszego stanowiska pracy. Niestety, większość pracodawców zatrudnia studentów na umowy śmieciowe: umowy zlecenia albo umowy o dzieło. Dzięki temu, pracodawca nie musi odprowadzać składek ZUS za zatrudnianego studenta.

Z reguły, studenci swoją pierwszą pracę podejmują w gastronomii, handlu czy jako osoby rozdające ulotki. Są to stanowiska, które nie wymagają od kandydata wysokich kwalifikacji czy doświadczenia, więc łatwo jest je dostać, a ponadto swobodnie można je pogodzić z zajęciami na uczelni.

2014_09_life-of-pix-free-stock-photos-New-York-bar-Glass

 

W dobie intensywnie rozwijających się mass mediów coraz więcej agencji interaktywnych, reklamowych oraz social media oferuje studentom prace w charakterze copywriterów, moderatorów treści internetowych czy osób prowadzących fanpage. Nierzadko, zatrudnione osoby mogą realizować swoje obowiązki zdalnie, co jeszcze bardziej czyni te stanowiska atrakcyjnymi. Aby dostać taką pracę, należy wykazać się przede wszystkim kreatywnością, znajomością języka polskiego ( i coraz częściej angielskiego) oraz terminowością.

Studenci wykazujący się bardzo dobrą znajomością języka obcego mogą liczyć na zatrudnienie w sektorze outsourcing. W tym wypadku, można liczyć na umowę o pracę w dostosowanym do dyspozycyjności studenta wymiarze godzin.

Zarobki oferowane studentom są zróżnicowane i uzależnione od stanowiska. Kelnerom i barmanom oferuje się najniższe stawki, często oscylujące nawet wokół 5 zł/h, jednak Ci mogą liczyć na wysokie napiwki. Agencje reklamowe, interaktywne czy social mediowe płacą w okolicach 8 zł/h, ale wszystko jest tu uzależnione od umiejętności, zadań i osiąganych wyników. Zarobki w korporacjach są najwyższe i najbardziej stabilne i oscylują wokół 1600 zł za cały etat.