tumblr_n0hq0nxdQd1st5lhmo1_1280

Każdego roku maturzyści zastanawiają się, jaki kierunek studiów wybrać, żeby w przyszłości znalezienie pracy nie było problemem. Sytuacja w Polsce diametralnie zmienia się z roku na rok, dlatego wybór zawodu nie jest dziś prostą sprawą. Ponieważ świat idzie do przodu, technologia rozwija się w zastraszającym tempie, najbardziej intratnymi kierunkami studiów okazują się być matematyka, fizyka, automatyka i robotyka czy chemia.

Ponadto, w tym momencie zawodem, który okazuje się być bardzo pożądanym, to informatyk. Cyfryzacja dosięga dziś najbardziej oddalonych zakątków świata, a Internet, nie zaś tradycyjna reklama jak to było kiedyś, jest aktualnie dźwignią handlu, dlatego w najbliższej przyszłości pracy nie zabraknie dla programistów, administratorów stron www oraz dla tych, dla których komputer i Internet to chleb powszedni. Również filolodzy na będą narzekać na brak zatrudnienia, zwłaszcza, jeżeli specjalizować się będą w językach: duńskim, norweskim, chińskim, japońskim czy rosyjskim. W najlepszej sytuacji będą filolodzy ze znajomością minimum dwóch języków, np. chińskiego i angielskiego.

Szlachetne zdrowie w cenie

Z drugiej strony w czasie, kiedy ludzie spędzają przed komputerem ponad połowę doby, odżywiają się fast-foodami, a sport ograniczany jest do minimum, choroby cywilizacyjne, tj. cukrzyca, miażdżyca czy otyłość tylko czyhają na społeczeństwo. I tu pojawia się szansa dla dietetyków, trenerów personalnych i fizjoterapeutów. Ponieważ, w ostatnich latach, zdecydowanie większość młodych Polaków postawiła na wyższe wykształcenie, a szkoły zawodowe zostały zlikwidowane, w tym momencie brakuje w Polsce mechaników, murarzy, spawaczy czy dekarzy. Czasem nie warto na siłę pchać się na uniwersytet, bo ukończenie technikum i odpowiednia praktyka sprawią, że przyszłość ułoży się nam pomyślnie i na brak pracy nie będziemy narzekać. Sektor usług będzie rozwijał się w kolejnych latach, ponieważ coraz więcej osób poświęca większość czasu pracy, dlatego bardzo wiele rzeczy zlecają innym.Warto już teraz rozważyć przygotowanie do pracy jako wedding planer czy architekt wnętrz.

Alternatywa dla studiów

Dziewczyny, które nie mają pomysłu na studia, mogą wybrać szkoły fryzjerskie czy gastronomiczne, bo wszyscy lubimy dobrze zjeść i odpowiednio wyglądać, dlatego w salonach fryzjerskich i w restauracjach zawsze można będzie znaleźć pracę. Jeśli chodzi o wybór zawodu dla siebie, najlepiej kierować się własnymi zainteresowaniami i odpowiednio go umotywować rankingami, które publikowane są każdego roku. Warto, aby nie kierować się chwilową modą na dany kierunek studiów czy zawód, bo fakt, iż w tym roku pielęgniarki czy fizjoterapeuci to zawody pożądane, nie oznacza, że tak samo sytuacja będzie wyglądać za pięć lat.

Zawody przyszłości:

e-commerce oraz media społecznościowe

sektor usług np. wedding planner, fizjoterapeuta, pielęgniarka

IT np. Data Scientist, specjalista ds. Cloud Computing, programista, grafik komputerowy

sprzedaż np. specjalista sprzedaży on-line

inżynieria np. kierownik budowy, project manager, inżynier utrzymania ruchu
Praca w dużej firmie w Olsztynie? To możliwe, zobacz gdzie można znaleźć pracę w naszym mieście.